Czym się różni stan surowy, stan deweloperski lub stan pod klucz?Stan surowy, stan deweloperski i stan wykończony pod klucz to trzy różne etapy zaawansowania budowy mieszkania lub domu przez dewelopera. Oto różnice między nimi:

  1. Stan surowy:
  • Stan surowy to najbardziej podstawowy etap budowy, w którym konstrukcja budynku jest zakończona, ale wnętrza są wciąż w fazie surowej.
  • Mieszkanie lub dom w stanie surowym nie posiada wykończonych ścian, posadzek, instalacji elektrycznych ani sanitarnych. Brakuje także okien i drzwi wewnętrznych i zewnętrznych.
  • W przypadku domu, może nie być dachu lub mogą brakować zewnętrznych wykończeń, takich jak elewacja.
  1. Stan deweloperski:
  • Stan deweloperski to bardziej zaawansowany etap budowy, w którym mieszkanie lub dom jest w pełni wykończone pod względem architektonicznym, ale nie ma jeszcze wykończonych wnętrz.
  • Mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim posiada wykończone ściany, posadzki, okna i drzwi zewnętrzne. Instalacje elektryczne i sanitarno-wodno-kanalizacyjne są zazwyczaj zamontowane, ale nie ma jeszcze wykończonej łazienki ani kuchni.
  1. Stan wykończony pod klucz:
  • Stan wykończony pod klucz to najbardziej zaawansowany etap budowy, w którym mieszkanie lub dom jest w pełni gotowe do zamieszkania bez konieczności dodatkowych prac.
  • Mieszkanie lub dom w stanie wykończonym pod klucz ma kompletnie wykończone wnętrza, w tym gotowe łazienki i kuchnie z pełnym wyposażeniem, jak również wykończone podłogi, ściany, instalacje elektryczne i sanitarno-wodno-kanalizacyjne.

Podczas zakupu mieszkania lub domu od dewelopera, klient ma możliwość wyboru między tymi trzema stanami zaawansowania budowy. Wybór zależy od preferencji, budżetu oraz indywidualnych potrzeb kupującego. Stan surowy daje największą elastyczność, ale wymaga dodatkowych nakładów finansowych i czasowych na wykończenie. Stan deweloperski jest bardziej zaawansowany, ale klient nadal musi wykończyć wnętrza. Natomiast stan wykończony pod klucz jest najbardziej gotowym do zamieszkania rozwiązaniem.